Dobar dan, molili bi vas gđu Milu Jelavić !
Upravo ovim riječima učenici 4. b razreda s razrednicom Vesnom Gvozden i pedagoginjom škole Marinom Smiljanić zakucali su na vrata Ureda pravobraniteljice za djecu tražeći gđu Milu Jelavić. Naravno da posrijedi nije bio nikakav problem, već jednostavno znatiželja i obična posjeta koja je trebala zadovoljiti dječju radoznalost. Mora se naglasiti da je ovaj susret organizirao Obiteljski centar Sisačko - moslavačke županije u suradnji s Gradskim poglavarstvom Grada Siska. Sve se to zbilo u utorak 19. listopada 2010. godine.

U ugodnom razgovoru i prijatnom iznenađenju gđe Mile Jelavić razgovaralo se o ostvarivanju i zaštiti dječjih prava i interesa, djelokrugu aktivnosti koje ona osobno obnaša sa svojim suradnicima u realizaciji istih. Nisu ni učenici došli praznih ruku, već su kao pravi predstavnici jedne EKO - škole poklonili našu već poznatu Eko - slikovnicu "Čarobna ljestvica" kojom otvoreno progovaramo o opasnosti zagađenja okoliša, te nudimo rezultate mjerenja koncentracije tvorničkog dima u zraku našega grada. No, to nije sve! Ova su djeca izradila i svoju slikovnicu gdje su se dotaknuli Konvencije o pravima djeteta i kreativno iznijeli vlastite stavove i promišljanja o ovoj "škakljivoj" temi. Otvoreno su u njoj progovorili o svom pravu na izbor, mir u svijetu, protiv globalnog zagađenja i ostalim problemima koje bi današnje čovječanstvo vrlo lako moglo baš njima ostaviti na dar kao "neželjeno nasljeđe". U sklopu posjeta obišli su Tiflološki muzej koji je vezan uz slijepe i slabovidne osobe, za koji su pokazali izuzetan interes i iskazali brigu za pomoć i ravnopravan suživot s takvim osobama. U nevezanom i opuštenom razgovoru s pravobraniteljicom dotakli su i "vruću temu" - Internet i Facebook - gdje su iznosili svoja mišljenja i stavove, ali su poslušali edukativne savjete gđe Mile koja je prednost dala boravku u prirodi, bavljenju sportom i neposrednim druženjem i igri s vršnjacima naspram svim zamkama i opasnostima koje sa sobom nudi  komunikacija elektroničkim putem s nepoznatim osobama i raznim oblicima ovisnosti koje nose razne virtualne igre na računalima. Bilo je vrlo ugodno i korisno!