Školski kutak za čitanje
Autor: Nenad Potkonjak, 8. 3. 2021.

U želji da djeca zavole knjigu i da razviju interes za čitanje, da potaknemo dječju maštu i možda zajedničko putovanje s omiljenim književnim likom, u školskoj knjižnici smo postavili kutak za čitanje. Vjerni posjetitelji  čitalačkog kutka su učenici 1.a i 1.b razrednog odjela.

Nenad Potkonjak,dip.bibliotekar

U novu školsku godinu s novom školskom knjižnicom

O knjižnici:

29.VII.1963. godine osnovana je OŠ Ivo Rukavina Siđo,njezinim osnivanjem počinje s radom i školska knjižnica. Školska  je knjižnica,s prostorom čitaonice,bila smještena na drugom katu zgrade. Na samom početku svoga djelovanja brojila je ukupno 720 svezaka knjižnog fonda.

Knjižnica je 1982.godine premještena u prizemlje škole. U tom prostoru djeluje i danas. Knjižnica je radila i za vrijeme Domovinskog rata. Od 21.XII. 1991.godine škola mijenja naziv u OŠ Ivana Kukuljevića Sisak. Knjižničarke s najdužim radnim stažom od osnivanja školske knjižnice su Ranka Kolarević  i Ana Bošković.

Treba  napomenuti i veliku pomoć Jasne Jednaček voditeljice Matične službe Sisačko-moslavačke županije u unapređenju rada i opremanju školske knjižnice.

Knjižnica danas broji 6002 sveska.

Radno vrijeme knjižnice: ponedjeljak-petak 7,30-13,30h

Knjižničar Nenad Potkonjak, dip.biblotekar

Email        nenpot@gmail.com         nenad.potkonjak@skole.hr

Ciljevi djelatnosti školske knjižnice su :

-privikavati učenike na knjižnični prostor i ozračje,

-zauzimanje pozitivnog stava o knjizi, knjižnici i njezinoj sveukupnoj građi

-o razvijanju čitateljske i druge sposobnosti i vještine učenika ( komunikacijske, informacijske, istraživačke …)

-osposobiti učenike za korištenje izvora znanja i informacija u školskoj knjižnici,

-upoznati učenike sa primarnim i sekundarnim izvorima informacija za potrebe cjeloživotnog učenja

-da učenici upoznaju sve izvore informacija te nauče koristiti usluge školske i drugih knjižnica,

-da učenici usvajaju pojmove citat, citiranje, bilješka i sažetak za potrebe problemsko- istraživačkoga i projektnog rada,

-da učenici prepoznaju bibliografske podatke o knjižnoj građi.

U KNJIŽNICI MOŽEŠ:

– posuditi knjige

– čitati knjige i časopise

– služiti se enciklopedijama

– služiti se rječnicima i leksikonima

– pisati referat

– učiti

– pisati domaću zadaću

– slušati glazbu

– igrati društvene igre

Obilježili smo mjesec hrvatske knjige 2019. g.

Novo ruho čitaonce

Početkom 2020.godine uređen je prostor čitaonice,postavljene su nove police  za knjižnu građu.