« Travanj 2021 »

Noć knjige 2023. - Umjetna inteligencija
Ana Trajanov / datum: 27. 4. 2023. 08:27

Tema ovogodišnje Noći knjige je umjetna inteligencijaNoć knjige obilježili smo nizom radionica za učenike od 1. do 3. razreda. Učenici su pogledali crtić Profesor Baltazar, o vrsnom izumitelju koji se bavio umjetnom inteligencijom, iako na fantastičan i bajkovit način.

Učenici su također imali priliku razgovarati s robotom i pitati ga što god žele. Riječ je o robotu zvanom ChatGPT, najbolje programiranom chatbotu do sad. Isprobajte ga i vi, sigurno nećete ostati ravnodušni.

A evo neka od pitanja koja su učenici pitali umjetnu inteligenciju:                        Kad su živjeli dinosauri? Zašto su jabuke crvene? Zašto postoji matematika? Kako se pravi Coca Cola? Što znači ime Ena? Kad će nestati Sunce? Je li bolji Ronaldo ili Messi? Zašto moramo ići u školu? Preporuči mi neki film kao Harry Potter. Tko je stvorio Boga? Kad je rođen Livaković? Kako raste cvijeće? Kad će izaći novi Shrek? Je li popularniji Instagram ili TikTok?..... I još mnoga druga zanimljiva pitanja.

Nakon zabavnog druženja s robotom, učenici su nacrtali kako zamišljaju svojeg robota, a njihove radove možete vidjeti izložene ispred knjižnice.

[OPŠIRNIJE]

U novu školsku godinu s novom školskom knjižnicom

O knjižnici:

29.VII.1963. godine osnovana je OŠ Ivo Rukavina Siđo,njezinim osnivanjem počinje s radom i školska knjižnica. Školska  je knjižnica,s prostorom čitaonice,bila smještena na drugom katu zgrade. Na samom početku svoga djelovanja brojila je ukupno 720 svezaka knjižnog fonda.

Knjižnica je 1982.godine premještena u prizemlje škole. U tom prostoru djeluje i danas. Knjižnica je radila i za vrijeme Domovinskog rata. Od 21.XII. 1991.godine škola mijenja naziv u OŠ Ivana Kukuljevića Sisak. Knjižničarke s najdužim radnim stažom od osnivanja školske knjižnice su Ranka Kolarević  i Ana Bošković.

Treba  napomenuti i veliku pomoć Jasne Jednaček voditeljice Matične službe Sisačko-moslavačke županije u unapređenju rada i opremanju školske knjižnice.

Knjižnica danas broji 6002 sveska.

Radno vrijeme knjižnice: ponedjeljak-petak 7,30-13,30h

Knjižničar Nenad Potkonjak, dip.biblotekar

Email        nenpot@gmail.com         nenad.potkonjak@skole.hr

Ciljevi djelatnosti školske knjižnice su :

-privikavati učenike na knjižnični prostor i ozračje,

-zauzimanje pozitivnog stava o knjizi, knjižnici i njezinoj sveukupnoj građi

-o razvijanju čitateljske i druge sposobnosti i vještine učenika ( komunikacijske, informacijske, istraživačke …)

-osposobiti učenike za korištenje izvora znanja i informacija u školskoj knjižnici,

-upoznati učenike sa primarnim i sekundarnim izvorima informacija za potrebe cjeloživotnog učenja

-da učenici upoznaju sve izvore informacija te nauče koristiti usluge školske i drugih knjižnica,

-da učenici usvajaju pojmove citat, citiranje, bilješka i sažetak za potrebe problemsko- istraživačkoga i projektnog rada,

-da učenici prepoznaju bibliografske podatke o knjižnoj građi.

U KNJIŽNICI MOŽEŠ:

– posuditi knjige

– čitati knjige i časopise

– služiti se enciklopedijama

– služiti se rječnicima i leksikonima

– pisati referat

– učiti

– pisati domaću zadaću

– slušati glazbu

– igrati društvene igre

Obilježili smo mjesec hrvatske knjige 2019. g.

Novo ruho čitaonce

Početkom 2020.godine uređen je prostor čitaonice,postavljene su nove police  za knjižnu građu.