« Ožujak 2024 »

Održano prvo županijsko natjecanje osnovnoškolaca u hrvanju
Autor: Vinko Kadečka, Tomislav Papeš, 20. 1. 2022.

PETRINJA – Školski sportski savez Sisačko-moslavačke županije bio je organizator županijskog natjecanja u hrvanju za osnovne škole.
Domaćini natjecanja, koje je prvi puta u sustavu natjecanja Hrvatskog školskog
sportskog saveza, bili su članovi Hrvačkog kluba Petrinja, a otvorio ga je predsjednik Školskog sportskog saveza SMŽ Josip Šimunović, dok je o samom natjecanju Ljiljana Gavranović, poslovna tajnica, kazala: „Hrvanje je ove godine ušlo u sistem školskog natjecanja, odnosno pobjednici ovog natjecanja će ići na državno i predstavljati našu županiju u muškoj i ženskoj konkurenciji.

Na ovom natjecanju imamo četiri osnovne škole, odnosno četiri momčadi dječaka i tri ekipe djevojčica. Imamo učenike iz Siska i Petrinje i tu je oko 50 djece koja će pokazati ono što znaju, što su naučili kroz svoj rad u klubovima, ali imamo i djece koja inače nisu hrvači, nego su nešto malo naučili i pokazat će ono što znaju i mogu.“

Najavila je i mogućnost aktiviranja hrvanja i u drugim sredinama, obzirom su
dosadašnji nositelji ovog sporta u županiji bili Sisak i Petrinja: „Postoji mogućnost,
odnosno mi smo pred par godina i imali jedan klub u Hrvatskoj Dubici, ali ovisi o
ljudima. Ako u jednoj sredini imate čovjeka koji će se malo baviti hrvanjem sigurno će se naći djece koja bi željela, htjela i mogla to također trenirati kao i bilo koji drugi sport. Također, to će ubuduće za nas postati tradicija, a ove godine smo počeli školskim natjecanjem i to će biti svake godine pa će možda i to potaknuti djecu da se malo više bave time, odnosno da se u školama poslože te nekakve ekipice, jer čim imate ekipu u školi onda će se možda u nekoj sredini to malo više razviti.“

Na strunjači su održane ukupno 34 borbe, a poredak je slijedeći:
DJEVOJČICE
1. ŠSD LOVREK – OŠ Mate Lovraka Petrinja
2. ŠSD TADIJA – OŠ Dragutina Tadijanovića Petrinja
3. ŠSD VRBINA – OŠ Ivana Kukuljevića Sisak
DJEČACI
1. ŠSD LOVREK – OŠ Mate Lovraka Petrinja
2. ŠSD VIKTOROVAC – OŠ Viktorovac Sisak
3. ŠSD VRBINA – OŠ Ivana Kukuljevića Sisak
4. ŠSD TADIJA – OŠ Dragutina Tadijanovića Petrinja

Školsko sportsko društvo LOVREK – OŠ Mate Lovraka Petrinja predstavljat će
Sisačko-moslavačku županiju na Državnom natjecanju ŠSD u Poreču od 3.- 4.
ožujka.

Natjecanje je održano u hrvačkoj dvorani u Petrinji koja je nakon potresa obnovljena sredstvima Poljske razvojne banke uz pomoć Hrvatske banke za obnovu i razvitak te opremljena sredstvima Hrvatskog vaterpolo saveza, a sve kroz program „Prijatelji na djelu“ koji su zajedno proveli Hrvatski olimpijski odbor i Zajednica sportskih udruga i saveza Sisačko-moslavačke županije.